- Oskar Lipiński Newsletter
- Posts
- Przeczytaj zanim przepalisz budżet | FASHION
Przeczytaj zanim przepalisz budżet | FASHION
Dlaczego może ci się nie udać w branży fashion?
🕒 5 minut czytania
Cześć,
Dziś tematem przewodnim maila będzie #fashion, ale spokojnie znajdziesz tu dużo ciekawych wartości jeśli jesteś z innej branży (szczególnie punkt nr.6).
Mam tylko jedną prośbę przeczytaj tego maila w całości.
Fashion to bardzo, ale to bardzo ciężka branża…
Mimo że kojarzy się z “fajnymi i lekkimi” rzeczami:
“ciuszkami”,
“torebeczkami”,
“dodatkami”
to ciężej w niej się wybić niż gdziekolwiek indziej…
Prawie 90 proc. marek z branży fashion jest nierentowna lub balansuje na granicy rentowności. Masa startupów zamyka się szybciej, niż założyła 😐️
A można podejść do tego od innej strony… Na przykład znaleźć swoją niszę, postawić na działania skuteczne, ale niskobudżetowe, albo wybrać do kampanii świetnie dopasowanego influ (to sztuka!).
W fashion naprawdę nie musisz mieć na starcie milionów na marketing. To, co jest niezbędne to moim zdaniem:
Świetnej jakości produkt
Wiedza o e-commerce
Odpowiednia strategia na działania niskobudżetowe
Budżet na start 150-200k
Z tą strategią jest tak, że często fashion kojarzy nam się z pięknem, luksusem i estetyką. Jednak piękne zdjęcia nie muszą oznaczać od razu konieczności wynajęcia fotografa i studia, czy inwestycji w profesjonalny aparat, oświetlenie itp.
Na samym starcie (do 1 mln obrotu msc) do stworzenia naprawdę ładnych fotografii produktowych wystarczy dobrej jakości smartfon, Lightroom od Adobe, Photoroom (zdjęcia produktowe) i poczucie estetyki.
To tylko przykład, bo takich obszarów jest dużo.
Z własnego doświadczenia wiem, że wiele projektów związanych z rozwojem marki modowej można osiągnąć przy niskim budżecie. Kluczem do sukcesu jest systematyczność i konsekwencja w działaniu!
To wydanie poświęcimy branży FASHION!
Jeżeli szukasz osoby z tej działki, która jest prawdziwym praktykiem - chyba wiesz, gdzie jej szukać 😆 https://oskarlipinski.pl/
Wpadaj do mnie na warsztaty/konsultacje!
2 pierwszych osób, które napiszą dziś do mnie na instagramie “EASY” przygotowałem -20% rabatu na 2h konsultacje online 1:1 ze mną.
Bez ściem, recenzje mówią same za siebie.
p
P.S Zwolniły się ostatnie 2 miejsca na warsztaty BASIC w WeWork Raffles Hotel Europejski 16 maja w Warszawie.
Miejsca na moje warsztaty 1:1 są wyprzedane do końca maja, a pierwsze wolne terminy pojawia się jesienią.
Dlatego postanowiłem zorganizować workshop dla 25 osób w jednym z fajniejszych miejsc w stolicy - hotelu Raffles WeWork Europejski, które nie mają na ten moment budżetu na konsultacje czy warsztaty 1:1.
Spotkanie odbędzie się 16 maja w godzinach 10-13.00 w Warszawie w Wework Raffless Hotel Europejski.
Dlatego - spiesz się. Obiecuję, że będzie turobomerytorycznie.
Wypełnij formularz, a wyślę Ci proformę do opłacenia mailowo. Pamiętaj, że zatwierdzenie uczestnictwa to potwierdzenie dokonanej płatności.
12 minut, 720 sekund…
Co można zrobić w 12 minut? Najlepiej … posłuchać mojego nowego formatu i pokminić trochę na temat e-commerce.
Solówka Q/A, czyli szybkie pytania i odpowiedzi na najbardziej nurtujące sprawy związane z e-commerce.
Zobacz drugi odcinek, w którym zdradzę ci moje 5 sekretów o e-commerce!
Co dziś chcę Ci przekazać?
🛠️ Sprawdzone narzędzie dla dwóch grup - PRO i BASIC
🇺🇸 Prosto z USA poznaj… Daviego Fogarty i nie daj się nabrać na dropshipping
🎧 Polecajka podcastowa - Z buta w marketing + bonus rozmowa Grega Albrechta z Jakubem Czarnotą
📖 Do poczytania - Piękny E-COMMERCE. Jak sprzedawać fashion i beauty w Internecie? Kamila Gębik
📊 CASE STUDY - FASHION. Niskobudżetowe działania DAAG
Sprawdzone narzędzia dla Twojego e-commerce 🤖
Aktualnie do newsletterów wykorzystuję Beehive. Jest fajne, przejrzyste i proste w obsłudze, ale przerzucam się na jeszcze lepsze narzędzie.
Pokochali je amerykanie, powoli wkracza do Polski, a od maja będzie na nim stał mój newsletter :)
ConvertKit to narzędzie, z którego skorzystają osoby, którym zależy po prostu na dobrym programie do wysyłki i planowania newsletterów, ale też ci, którzy potrzebują więcej danych analitycznych.
ConvertKit oferuje szereg dodatkowych funkcji, takich jak testy A/B, kreator stron landingowych i automatyzacja marketingu.
Polecam ci najpierw wypróbować wersję darmową. Sprawdzisz, czy ConvertKit spełni twoje oczekiwania.
Do tej pory do planowania contentu używałem Feedhive i mam teraz okazję porównać je z Hypefury. To narzędzie zostało mi polecone przez mojego mentora ze Stanów.
Ma świetnie wyglądający interfejs i intuicyjne funkcjonalności. W porównaniu z niezłym zresztą Feedhive w Hypefury jeszcze łatwiej planuje mi się content.
Dzięki niemu możesz na przykład:
Bezproblemowo tworzyć nowe treści
Zarządzać harmonogramem i publikacją na platformach SM
Rozwijać swoją grupę odbiorców i budować listę mailingową
🇺🇸 Prosto z USA… Poznaj Daviego Fogarty. Przestroga dla początkujących dropshippingowców!
Zanim zainwestujesz w dropshipping i stracisz pieniądze, obejrzyj ten film.
Dropshipping nie jest dobrym modelem biznesowym, jeśli chcesz odnieść prawdziwy sukces w e-commerce. Długi czas oczekiwania, mała różnorodność produktów, duża konkurencja i problemy z reklamami mogą zaszkodzić Twojemu biznesowi.
Zobacz, co na ten temat mówi Davie Fogarty:
Polecajka podcastowa x 2🚀
Mój podcast od kwietnia ma partnerów medialnych EWP, Marketer+, Nowy Marketing oraz Sprawny Marketing, a także trzech partnerów strategicznych: Shoper, AutoPay, Samba AI oraz Wygodne Zwroty
Patronem medialnym podcastu jest magazyn „E-commerce w Praktyce”. Tylko moi czytelnicy z kodem oskar mają aż 10% rabatu na całą ofertę https://sklep.marketerplus.pl/
W kolejnym odcinku “Z buta w marketing” pogadamy szczerze o branży FASHION.
Moim gościem będzie Wojciech Jażdżewski były dyrektor e-commerce w @louwomensfashion, obecnie CEO butikowej agencji konsultacyjnej Loyallemon.
Porozmawiamy jak zwykle - szczerze i bez lukrowania - na tematy związane z branżą fashion, e-commerce i rozwojem biznesu. Obejrzyj, a dowiesz się:
Branża fashion - jak zacząć? Czy zaczynać w 2024?
Jak budować lejek w fashion? Czy offline też jest ważny?
Czy influencerzy nadal są ważni w fashion?
Czynniki sukcesu w fashion e-com?
Jaki jest przepis na porażkę w fashion e-com?
Fast fashion vs polskie produkty
Jak skalować markę fashion? (Dyskusja dla poziomu 200-300k obrotu miesięcznie)
Czemu założyłeś agencję konsultingową?
Wojtek Jażdżewski też jest konsultantem e-commerce, ale w przeciwieństwie do mnie zajmuje się tym bardziej od strony operacyjnej. Jeżeli szukasz DOBREGO PRAKTYKA w tej dziedzinie, odezwij się do niego!
Może na hasło: OSKAR zaoferuje Ci jakąś zniżkę 😝
Kolejny podcast, który polecam to rozmowa Grega Albrechta z Jakubem Czarnotą, który odpowiada za strategię rozwoju na rynku międzynarodowym luksusowej marki odzieży Magda Butrym. W podcaście posłuchasz o:
strategii luksusowej marki modowej,
ekspansji na rynki zagraniczne,
budowie DNA marki.
Poznasz też tajniki skutecznej sprzedaży oraz dowiesz się, jak dobrze wybierać influencerów.
Przeczytaj to, co ja 📖
„PIĘKNY E-COMMERCE” Kamili Gębik to lektura obowiązkowa dla każdego, kto siedzi w branży fashion.
To nie tylko 300 stron materiałów, ale także masa cennych wypowiedzi od ponad 18 ekspertów e-commerce. W środku znajdziesz reprezentantów takich marek jak Apart, Yes biżuteria czy Victoria’s Secret.
A to jeszcze nie wszystko!
Znajdziesz tu też ponad 100 praktycznych porad związanych z e-commerce. Jest jak mapka, która poprowadzi przez trendy i najlepsze praktyki sprzedaży online. Wskazówki dotyczące tworzenia e-sklepu, zwiększania sprzedaży i prowadzenia marketingu - wszystko w jednym miejscu!
Mam też przyjemność przy okazji ogłosić, że jedna z moich wypowiedzi znajdzie się w najnowszej książce Kamili o skalowaniu w branży fashion!
📊 CASE STUDY - FASHION. Niskobudżetowe działania DAAG
Sprawdź taki case:
W ramach inicjatywy "Handmade in Poland" zaprosiłem znane polskie marki do współpracy z DAAG. Zaproponowałem im stworzenie profesjonalnej sesji zdjęciowej i contentu za darmo. W zamian poprosiłem tylko o wypożyczenie ubrań i dodatków, które zestawiliśmy z naszymi produktami DAAG podczas zdjęć.
Poprzez udostępnianie postów z sesji “Handmade in Poland” na różnych platformach społecznościowych, osiągnąłem w ten sposób szerszy zasięg.
Dlaczego szerszy?
Głównym elementem mojej strategii była współpraca z większymi od nas, komplementarnymi markami, które mają liczniejszą społeczność/więcej obserwujących.
Współdzielone posty docierały zatem nie tylko do społeczności DAAG, ale i do osób obserwujących marki, z którymi stworzyliśmy sesję. Zobacz:
Akcja “Handmade in Poland” była niskobudżetowa, a przyniosła duże korzyści. Dotarliśmy w ten sposób z produktem do nowych klientów i zwiększyliśmy zasięgi.
Wszystko bez natarczywości, nachalności i wysokiego budżetu!
A teraz łap taki pomysł:
Jeśli np. specjalizujesz się w produkcji pięknych polskich płaszczy, warto byłoby zorganizować sesję ze znaną polską marką, która produkuje apaszki lub kapelusze i zachęcić ją do podobnej współpracy.
Jeżeli szyjesz spodnie, możesz odezwać się do jakiegoś fajnego, polskiego producenta butów, którego produkty są bliskie twoim.
Wiele marek chętnie zgodzi się na taki deal!
P.S. A Ty? Jesteś gotowy na zmiany twojego e-commerce? Pomogę Ci na kilka sposobów:
#1: Czy chcesz w końcu rozwinąć swoją markę i osiągnąć satysfakcjonujące przychody przy budżetowych działaniach? Zajrzyj na moją stronę i umów się na konsultację.
#2: Mój kanał na YouTube śledzi coraz więcej osób. Seria podcastów “Z buta w marketing” to skarbnica cennych informacji. Tego nie powie ci żadna agencja! Subskrybuj i nie przegap najnowszych materiałów.
#3: Chcesz zdobyć darmową wiedzę? Zapisz się do mojego newslettera, który dociera już do niemal 2000 osób.
Zrób prezent znajomemu i poleć newsletter do subskrypcji jeśli czujesz, że tworzę wartościowe treści. Link znajdziesz niżej!