Jak wywołać przywiązanie do marki? I ANALITYKA i MARKETING

Skupmy się na liczbach

🕒 4 minuty czytania

Czy wiesz, co moim zdaniem jest najlepszym narzędziem do budowania lojalności i przywiązania do marki?

Tylko ono pozwoli ci podejść do klientów personalnie, indywidualnie i… strategicznie.

Zaskoczę cię pewnie też tym, że ta rzecz, o której piszę, jest DARMOWĄ, kaloryczną bazą do analizy zachowań twoich klientów. Poznasz ich lepiej.

Czy już wiesz, o czym piszę?

To newsletter!

Tak. Moim zdaniem, dobrze prowadzony newsletter to jeden z najbardziej wartościowych, niskobudżetowych kanałów:

  • informacyjnych,

  • sprzedażowych,

  • brandingowych.

Czy pisałem już, że jest praktycznie za darmo?

No dobra, to przejdźmy do konkretów - bo wiem, że na nie czekasz.

Kilka sprawdzonych metod docierania do odbiorców.

Aktualnie prowadzę dwa newslettery: pierwszy to ten, który właśnie czytasz, a drugi to newsletter DAAG. Mam więc dobre porównanie.

Co musisz wiedzieć?

Newsletter jest najważniejszym medium budowania lojalności. Jest darmowy, a oferuje więcej, niż się spodziewasz.

  1. Analizując dane z newsletterów: open rate, click rate, źródła, z których pozyskujesz subskrypcje (np. strona www, media społecznościowe itp.) - możesz szybko zobaczyć, co tak naprawdę interesuje twoich odbiorców, co im najbardziej się podoba, czego potrzebują i… czego nie lubią.

  2. Pamiętaj, że to, co piszesz do swoich odbiorców, ma być personalne, szczere i takie, jakie sam być chciał/chciała przeczytać. Postaw na storytelling, to zawsze dobra ścieżka.

  3. Dzięki powyższym danym możesz lepiej personalizować strategię sprzedażową - sprawdź np. Lookalike Audience w Facebook Ads.

  4. Możesz też zastosować strategię Data Driven (w ostatnim podcaście mówił o niej Marek z YourKAYA). To podejmowanie decyzji biznesowych opartych na danych i konkretnych liczbach.

HACKI do wykorzystania:

☑️ Tytuł newslettera nie może być oparty o nachalną sprzedaż: promocje, rabaty (takie słowa powodują, że email z większym prawdopodobieństwem trafi do spamu).

☑️ Wysyłaj go cyklicznie o stałej porze. (ja wysyłam 1x w tyg. zawsze niedziela 9:00, zaś DAAG środa 12:00).

☑️ Tytuł i preheader są NAJważniejsze. To one definiują czy ktoś w ogóle otworzy twoją wiadomość. Sprawdź w sieci materiał Niela Patela.

☑️ Tu masz przykład fajnego newslettera, zasubskrybuj i potraktuj jako inspirację: Lenny’s newsletter (daje dużo wartości merytorycznej).

Darmowe materiały: Bezpłatna konferencja "Szybka ścieżka do stabilnych przychodów"

"Szybka ścieżka do stabilnych przychodów” to konferencja organizowana przez @dochodowa.firma, która odbyła się 23 maja 2024r. Miałem przyjemność być jednym z prelegentów.

Obejrzyj materiał z konferencji. Przekazuję w nim masę wartościowej wiedzy o tym, jak zacząć i jak rozwijać swój e-com. Będzie kilka tipów, więc przygotuj się na notowanie.

Co dziś chcę Ci przekazać?

  1. 🛠️ Dwa sprawdzone narzędzia do tworzenia i analizy newsletterów + wyjątkowo w tym miejscu 📊 Sekcja PRO 

  2.  🇺🇸 Prosto z USA poznaj… SparkToro i 3 Big Problems with Self-Reported Attribution

  3. 🎧 Polecajka podcastowa - Z buta w marketing z Przemkiem z samba.ai

  1. 🛠️ Sprawdzone narzędzia, z których korzystam codziennie

Powiem ci, że sprawdzałem już naprawdę kilka opcji i pod względem interfejsu, codziennego intuicyjnego użytkowania to jednak Beehiiv wygrywa.

Artur Kurasiński, autor podcastu “Technofobia" też z niego korzysta.

Zapamiętaj! Warto korzystać z narzędzi, które nie mają długu technologicznego, a Beehiive spełnia te kryteria.

W przypadku newslettera i marketing automation w DAAG używam Samba.ai. Tak, tak... wiem. Powiesz, że to mój partner podcastu, ale na serio korzystam z Samby codziennie. Mam też o niemałe porównanie do innych narzędzi.

Samba poza systemem mailowym posiada świetny moduł Analitycs AI.

Ma dobry stosunek ceny do jakości. Można rozwijać ją o kolejne funkcjonalności, jest przyjemna w użyciu.

📊 Sekcja PRO - Poznaj możliwości analityki AI w Samba.ai

Ale do rzeczy - jakie korzyści ma np. rozszerzona funkcjonalność Samby?

Rozkminka bazująca na danych jest tym, co lubię najbardziej! W Samba.ai możesz stworzyć aż 16 różnych raportów, które pozwolą ci przeskanować twój e-com od deski do deski. To na przykład:

  1. raport REPEAT CUSTROMERS - pomoże ci ogarnąć ile % zamówień w miesiącu jest kolejnym zamówienie klienta. Czy to jego pierwsze, drugie, czy kolejne zakupy?

  2. raport PRODUCT PERFORMANCE - czyli analityka sprzedażowa. Sprawdzisz, jakie produkty się sprzedają najlepiej, a nad którymi warto jeszcze popracować.

  3. raport RFM DISTRIBUTION - mapuje wszystkich twoich klientów, pokazuje, na jakim etapie się znajdują: ile czasu minęło od ich ostatnich zakupów itp.

Tak, taka funkcja analityki AI w Sambie jest kosztowna, ale na serio ciężko o inną podobną aplikację z takim stosunkiem ceny do jakości.

  1. 🇺🇸 Prosto z USA… SparkToro, 3 Big Problems with Self-Reported Attribution

Czy wiesz, że masa czynników, takich jak blokery reklam czy zmiany w przepisach dotyczących prywatności, utrudnia dokładne śledzenie, które działania marketingowe przynoszą efekty, a które nie. Obejrzyj i dowiedz się jak tego uniknąć!

  1. Polecajka podcastowa🚀

Mój podcast ma czterech partnerów strategicznych: Shoper, AutoPay, Samba AI, a także Wygodne Zwroty.

Patronem medialnym podcastu jest magazyn „E-commerce w Praktyce”. Tylko moi czytelnicy z kodem oskar dostają aż 10% rabatu na całą ofertę https://sklep.marketerplus.pl/

Poruszamy się cały czas wokół tematu analityki w e-commerce. Moim gościem będzie Przemek Pasek - Head of Global Marketing w Samba.ai. Nasza rozmowa będzie dotyczyła tematyki marketingowej, ze szczególnym naciskiem na e-mail marketing, marketing automation oraz analitykę danych.

  1. Czy warto robić e-mail marketing w 2024 roku?

  2. Czy e-mail marketing automation jest dla każdego biznesu?

  3. Jaki jest dobry poziom open rate newslettera w Polsce?

  4. Dla kogo jest a dla kogo nie jest marketing automation?

  5. Czym jest efekt pampersa?

  6. Dlaczego warto skupiać się na analityce w małych i średnich e-commerce'ach?

Jak tanio podróżować i być asertywnym? Zasubskrybuj newsletter Ani i bądź na bieżąco z nowymi publikacjami (link do zapisu znajdziesz na dole jej strony).

Jest jeszcze dosłownie kilka miejsc, ponieważ parę osób nie opłaciło faktury.

Zapisz się na Workshop poziom MEDIUM.

Już 18.06 odbędzie się kolejny Workshop tym razem dla właścicieli e-commerce na poziomie MEDIUM. Czyli dla marek z obrotami na poziomie 50 do 200k miesięcznie.

To spersonalizowana propozycja na 10-15 osób max. Zależy mi, żeby warsztaty dały wam maksymalną wartość.

Warsztaty odbędą się w WeWork Raffles Europejski Warszawa. Cena promocyjna to 997 netto dla czytelników newslettera.

Jeśli chcesz zapisać się w promocyjnej cenie i zacząć skalowanie sprzedaży wypełnij ankietę.

[WAŻNE ] Chcę, żeby warsztaty dały dużą wartość i rozwiązały wasze problemy, dlatego agenda powstaje na bazie odpowiedzi z ankiety.

P.S. A Ty? Jesteś gotowy na zmiany twojego e-commerce? Pomogę Ci na kilka sposobów:

#1: Czy chcesz w końcu rozwinąć swoją markę i osiągnąć  satysfakcjonujące przychody przy niskobudżetowych działaniach? Zajrzyj na moją stronę i umów się na konsultację.

#2: Mój kanał na YouTube śledzi coraz więcej osób. Seria podcastów “Z buta w marketing” to skarbnica cennych informacji. Tego nie powie ci żadna agencja! Subskrybuj i nie przegap najnowszych materiałów.

#3: Chcesz zdobyć darmową wiedzę? Zapisz się do mojego newslettera, który dociera już do niemal 2000 osób.

#4: Dołącz do mnie na Instagramie, gdzie regularnie dzielę się praktycznymi wskazówkami marketingowymi i strategiami budowania społeczności w e-commerce. Uruchomiłem tam nowy kanał nadawczy!

Zrób prezent znajomemu i poleć newsletter do subskrypcji jeśli czujesz, że tworzę wartościowe treści. Link znajdziesz niżej!