- Oskar Lipiński Newsletter
- Posts
- Jak robić INFLUENCER MARKETING? Poznaj 4 rzeczy, które musisz wiedzieć przed podjęciem współpracy z Influencerami
Jak robić INFLUENCER MARKETING? Poznaj 4 rzeczy, które musisz wiedzieć przed podjęciem współpracy z Influencerami
🕒 4 minuty czytania
Cześć,
Na początku muszę się czymś pochwalić…
Dosłownie kilka dni temu w moim sklepie internetowym DAAG miała miejsce premiera nowej jesiennej kolekcji we współpracy z influencerkami @loveandgreatshoesblog.
Pobiliśmy PONOWNIE ilościowy rekord sprzedaży, a zerkając na naszego Analitycsa dawno nie było tak gęsto w naszym sklepie.
Ten szybki sold out wywołał u mnie pewne osobiste refleksje dotyczące wykorzystywania influencer marketingu w e-commerce, którymi chciałbym się dziś z Tobą podzielić.
Żeby nie być gołosłownym, zrobiłem screena z Shoper z tego dnia. Zamówienia wpadały dosłownie co kilka sekund, a po 15 minutach 90% całego naszego stocku zostało wyprzedane (kilkaset sztuk torebek).
Jak robić INFLUENCER MARKETING? Poznaj 4 rzeczy, które musisz wiedzieć przed podjęciem współpracy z Influencerami 🚀
#1: Long term > Short term
Nie zliczę, ile razy słyszałem od swoich klientów, że Influencer Marketing nie działa. Tak on nie będzie działał jeśli będziemy robić przypadkowe jednorazowe wysyłki PR-owe.
Dlaczego?
Bo mamy rok 2024, wiarygodność influencerów maleje, zbyt dużo produktów było już reklamowanych w ten sposób.
Jeśli decydujesz się już na współpracę z influencerami, to traktuj ich jako BRAND HERO swojej marki. W przypadku DAAG udaje się nam osiągać takie wyniki, bo współpracujemy z 2-3 dobrze dobranymi influencerami w roku realizując strategię longtermową, która daje wiarygodność odbiorcom.
W przypadku kolekcji z influencerkami Loveandgreatshoes stuknęła nam już 8 kolekcja w przeciągu ostatnich 4 lata działań.
#2: Kluczowe statystyki
Kluczowy aspekt doboru influencerów na Instagramie to analizowanie dwóch statystyk, które potrafią obnażyć niejednego “dużego” influencera. W moim przypadku weryfikuję dwie dane:
Ilość odtworzeń stories z (ostatnich) 7 oraz 30 dni.
Weryfikacja ostatnich 7 dni daje nam realny wgląd w prawdziwe statystyki, a nie w najlepszy okres, który podeśle nam influencer. Dodatkowo dzięki zerknięciu w dłuższy horyzont czasowy (30 dni) możemy oszacować, jak statystyki się zmieniają i wyciągnąć z tego % procent.
PROTIP : Dobre profile lifestyle/moda/beauty powinny mieć 30/40% procent obejrzeń stories w stosunku liczby obserwujących. Najlepsze, jakie znam to okolice 50%.
2. Ilość kliknięć w link (stories) z ostatnich kampanii (bez danych wrażliwych)
Kluczowa statystyka świadcząca o tym, jaki % ruchu influencer jest w stanie przelać na nasz sklep internetowy. Można sobie to potem wyliczyć i porównać z danymi z systemów Google Ads/Facebook Ads.
PROTIP : Należy pamiętać, że poza ruchem influencer buduje też świadomość, więc 1:1 porównanie w CPC systemów reklamowych nie będzie idealnym rozwiązaniem.
#3: UGC a Influencer Marketing wykorzystaj
Żeby w pełni wykorzystać współpracę z influencerem postaw również w umowie punkt, w którym zapis będzie deklarował możliwość wykorzystania przez Ciebie stworzonego contentu w reklamach płatnych.
Bazując na mojej praktycznej wiedzy i przepaleniu dziesiątek tysięcy złotych w systemach Meta Ads content, w którym influencer “opowiada” o naszym produkcie ma niższe koszta w docieraniu do nowych potencjalnych klientów.
PROTIP : Warto również, za zgodą influencera, wykorzystać jego grupę odbiorców podłączając fanpejdż na Facebooku pod swoje konto reklamowe. Dzięki takiemu zabiegowi będziemy w stanie docierać do społeczności influencera, która została ograniczona przez organiczny algorytm Instagrama.
#4: Najgorsi influencerzy to “celebryci”
Mocny statement, tak wiem, ale niestety taka jest prawda.
Celebryci, osoby z rozrywkowych programów telewizyjnych to grupa charakteryzująca się najniższym współczynnikiem konwersji.
Dlaczego tak jest?
Twórca, który tworzy przez wiele lat treści online, buduje relacje ze swoją społecznością. Daje im REALNĄ WARTOŚĆ.
Najlepszą konwersją mają twórcy, którzy są min 5 lat w branży i mają za sobą dziesiątki merytorycznych filmów na YouTube
Kliknięcie “follow” konta celebryty to często implus oglądania jakiegoś programu, filmu, itp. Więc zasięg i skala jest duża, ale taki twórca poza tym, że jest znany, w większości przypadków nie tworzy wartościowych treści na różnych platformach, nie staje się liderem opinii w danej branży. Nie można więc tutaj polegać na dużej konwersji, ponieważ taka osoba zazwyczaj budzi ciekawość, a nie duże zaufanie.
Mógłbym pisać felietony o influencer marketingu, ale na początek zostawiam Cię z tymi informacjami.
Jeśli natomiast potrzebujesz wsparcia, możesz zawsze umówić się do mnie na konsultacje 1:1. Wystarczy, że wypełnisz ankietę, a ja dam znać czy będę w stanie pomóc 🙂
Inspiracje marketingowe od najlepszych / 5 minut 🌍
Jeśli interesują Cię zagraniczne CASE STUDIES rozwiązań marketingowych takich marek jak: Adobe, Apple, Amazon, Tinder czy Airbnb to zostawiam link do wytłumaczenia ikonograficznego zachodzących procesów w tych firmach.
Masaaaaa inspiracji, którą można wykorzystać u siebie!
Coś Ci zdradzę 🔓
Tworzę właśnie swój nowy cyfrowy produkt. Długo biłem się z myślami, jaką formę powinno to przyjąć. Analizowałem różne przypadki, dane z rynku i zauważyłem, że największym problemem w kursach cyfrowych jest to, że są ZBYT DŁUGIE i OGÓLNE, przez co mały % osób dociera do końca.
Postanowiłem więc, że mój MASTERCLASS ACADEMY będzie krótkim wypełnionym wiedzą produktem składającym się z trzech materiałów wideo przeładowanych praktycznymi wskazówkami.
Szanuję Twój czas i swój czas.
Wszystko, co w nim przedstawię, ma bezpośrednie zastosowanie w praktyce. Pokażę Ci konkretne rozwiązania, które wdrożyłem w DAAG
Więcej informacji w kolejnym mailu 🙂
+80 000 klientów | +500 osób w dwóch w zespole w dwóch biznesach. Michał Kelles-Krauz. Podcast z Buta w Marketing
Do kolejnego odcinka podcastu o e-commerce zaprosiłem Michała Kelles-Krauza, który stoi za sukcesem platform do nauki języków Angloville i Tutlo. Michał jest znany ze swojego pasjonackiego podejścia do rozwiązywania problemów i tworzenia innowacyjnych rozwiązań.
W tym odcinku porozmawiamy o tym, jak zbudował swoje biznesy od zera, jakie wyzwania napotkał na swojej drodze i co teraz go motywuje do działania.
Michał podzieli się także swoimi przemyśleniami na temat podejmowania ryzyka, radzenia sobie z porażkami oraz znaczenia ciągłego rozwoju. Odkryjesz, jakie lekcje wyciągnął z własnych doświadczeń i jakie rady ma dla osób, które chcą osiągnąć sukces w biznesie.
Jak wyglądały początki biznesów Michała?
Czy miał budżet na start?
Czy zdecydowałby się ponownie na otwarcie swoich biznesów w 2024 roku?
Mój podcast ma czterech partnerów strategicznych: Shoper, AutoPay, Samba AI, a także Zaufane.pl.
Patronem medialnym podcastu jest magazyn „E-commerce w Praktyce”. Tylko moi czytelnicy z kodem: oskar, dostają aż 10% rabatu na całą ofertę https://sklep.marketerplus.pl/
P.S. A Ty? Jesteś gotowy na zmiany twojego e-commerce? Pomogę Ci na kilka sposobów:
#1: Czy chcesz w końcu rozwinąć swoją markę i osiągnąć satysfakcjonujące przychody przy niskobudżetowych działaniach? Zajrzyj na moją stronę i umów się na konsultację.
#2: Mój kanał na YouTube śledzi coraz więcej osób. Seria podcastów “Z buta w marketing” to skarbnica cennych informacji. Tego nie powie ci żadna agencja! Subskrybuj i nie przegap najnowszych materiałów.
#3: Chcesz zdobyć darmową wiedzę? Zapisz się do mojego newslettera, który dociera już do niemal 3000 osób.
#4: Dołącz do mnie na Instagramie, gdzie regularnie dzielę się praktycznymi wskazówkami marketingowymi i strategiami budowania społeczności w e-commerce. Uruchomiłem tam nowy kanał nadawczy!
#5: Zapisz się do ekskluzywnego kanału nadawczego na Whatsapp. To zamknięta grupa, w której będę dzielił się biznesowymi tipami (nie znajdziesz ich nigdzie indziej).
Zrób prezent znajomemu i poleć newsletter do subskrypcji jeśli czujesz, że tworzę wartościowe treści. Link znajdziesz niżej!