Jak pogodzić różne role w e-commerce i w życiu? (osobiste refleksje)

3 proste strategie, które pomogą Ci w rozwoju biznesu (chciałbym to wiedzieć 4 lata temu)

🕒 5 minut czytania

22.02 Sobota 15:37

Cześć,

To, co przeczytasz w dzisiejszym newsletterze to coś, czego bardzo mi brakowało, gdy zaczynałem w e-commerce 4 lata temu.

Będzie tu trochę prawdy, trudnej do przełknięcia. Jeśli mnie obserwujesz, to wiesz, że nie boję się być szczery do bólu i zawsze mówię, jak jest. Zresztą sam chciałbym to od kogoś usłyszeć na początku swojej drogi.

Najpierw jednak mam do Ciebie prośbę.

Wyobraź sobie, że masz możliwość na kilka godzin znaleźć się w gronie osób, które:

  • są praktykami, odnoszącymi wymierne sukcesy w e-commerce;

  • łącznie osiągnęły wyniki na poziomie 500 milionów obrotów;

  • rozumieją Twoje problemy i mają doświadczenie w ich pokonywaniu.

O co zapytasz? Co powiesz o sobie? Co wyniesiesz z takiego spotkania?

No cóż, masz szansę sprawdzić to w praktyce.

Już w ten czwartek, 27 marca, odbędzie się darmowa konferencja online “Z buta w e-commerce”!

To świetna możliwość by nawiązać kontakty, zdobyć nową wiedzę i poczuć puls rynku e-commerce.

Pełna agenda konferencji jest już dostępna! Sprawdzisz ją tutaj. Spoiler: to będzie naprawdę mocna dawka wiedzy i inspiracji. Ponad 12 prelekcji od najmocniejszych działaczy w e-commerce 🔥

Na wydarzenie zapisało się już ponad 2000 osób! Dołącz do ich grona i wynieś maksimum korzyści z tej wyjątkowej okazji.

Dlaczego większość biznesów upada po 2 latach? (realne statystyki & jak tego uniknąć)

Spójrzmy na liczby. W 2023 roku ilość polskich firm, które ogłosiły upadłość, stanowiła 4701. Jest to o 2000 więcej, niż w roku poprzednim.

To niepokojące dane, ale zrozumienie ich przyczyn pomoże Ci w porę zareagować i podjąć odpowiednie działania, by uniknąć podobnego scenariusza.

Główne przyczyny upadłości firm:

1. Wysokie koszty operacyjne

Wielu przedsiębiorców zaczyna działalność, nie mając dokładnego planu finansowego. Nie biorą pod uwagę stale rosnących kosztów wynajmu i utrzymania biura, opłacania pracowników, nie mówiąc o budżetach marketingowych i kosztach zakupu. Wysoka inflacja i rosnące ceny energii dodatkowo utrudniają utrzymanie rentowności, zwłaszcza firmom o niskiej marży.

Jak uniknąć?

Przede wszystkim na starcie opracuj solidną strategię finansową. Przeanalizuj marżę, politykę cenową i potencjalne koszty. Wielu przedsiębiorców skupia się na kuszącej wizji przychodów, zapominając o monitorowaniu przepływów pieniężnych. Polecam także zasadę „płacę sobie najpierw” – odkładanie części przychodów na fundusz awaryjny i amortyzację.

💡Pro tip: skorzystaj z mojego szablonu budżetu sklepu internetowego. Jest bardzo prosty w obsłudze - musisz jedynie podstawić swoje dane, a system sam wyliczy Twój zysk operacyjny (lub jego brak).

2. Spadek popytu i obrotów

Firmy upadają, gdy nie mają klientów – to oczywiste. Problem w tym, że większość przedsiębiorców myśli, że dobry początek to gwarancja sukcesu. Zmiany na rynku, sezonowość, nowe regulacje czy agresywna konkurencja mogą błyskawicznie zmniejszyć popyt. Brak dywersyfikacji źródeł przychodów i elastyczności oferty sprawia, że firma nie jest w stanie utrzymać się na rynku.

Jak uniknąć?

Nie zostawiaj losu swojej firmy w rękach przypadku. Zamiast reagować na czynniki zewnętrzne, działaj z wyprzedzeniem. Skup się na strategii, która obejmie model biznesowy, sposoby na zdobywanie klientów oraz budowanie przewagi konkurencyjnej. W ten sposób nie dasz się zaskoczyć i będziesz działać zgodnie z planem. Jednocześnie nie zapominaj o elastyczności i szybkości w podejmowaniu decyzji.

💡Pro tip: przy wprowadzaniu nowego produktu korzystam z Google Trends i Google Keyword Plannera, by przeanalizować popyt. Sprawdzam, czy hasła, związane z tym produktem, mają tendencję wzrostową, czy spadkową. Warto też analizować Google Merchant Center,

3. Brak strategii i planowania

Ta przyczyna stanowi podstawę wszystkich pozostałych. Wielu właścicieli firm działa „na żywioł”, skupiając się na codziennych zadaniach zamiast na długoterminowej wizji. W rezultacie przedsiębiorstwo nie rozwija się systematycznie, nie wykorzystuje szans rynkowych i w końcu zaczyna tracić konkurencyjność.

Jak uniknąć?

Stworzenie działającej, realnej i efektywnej strategii to tylko połowa sukcesu. Strategia wymaga stałej aktualizacji, dostosowanej do swojej wizji, dotychczasowych wyników i realiów rynku. Warto inwestować w szkolenia, mentoring i networking, by czerpać wiedzę od osób, które osiągnęły sukces i mogą podzielić się z Tobą praktykami, sprawdzonymi “na żywym organizmie”.

  1. Wypalenie i frustracja

Często główną blokadą rozwoju firmy jest… właściciel. Wszyscy wiemy, że prowadząc biznes w e-commerce musisz łączyć w sobie milion ról jednocześnie - nie wspominając o obowiązkach prywatnych. Dodatkowo tempo zmian w tej branży jest błyskawiczne – to, co działało rok temu, dziś może być już nieaktualne. W takich warunkach często rodzi się uczucie niechęci i rezygnazji.

Jak uniknąć?

Stres i chaos mogą sprawić, że Twoja perspektywa będzie zbyt wąska. Dlatego umiejętność delegowania i automatyzacji jest jedną z najbardziej dojrzałych decyzji biznesowych, jakie możesz podjąć. Jeśli coś robisz regularnie – stwórz SOP (Standard Operating Procedure), czyli instrukcję. Dzięki temu nawet nowa osoba będzie mogła Cię odciążyć, a Ty skupisz się na tym, co naprawdę ważne.

Jeszcze więcej skoncentrowanej wiedzy i praktyk, z których korzystają czołowe e-commerce?

Widziałem to już setki razy.

Firmy, których struktura nie nadąża za wzrostem przychodu.

W których brakuje jasnego podziału ról, przestrzeni na kluczowe decyzje, analityki i mierzenia odpowiednich wskaźników.

W których pracujesz więcej, a zarabiasz mniej, a dodatkowo zżera Cię stres, bo wszystko wisi na Tobie i codziennie gasisz pożary.

Ale może być inaczej.

Najlepsze e-commerce’y, które znam, mają jasną strukturę i wiedzą, co u nich działa, a co tylko robi szum. Dzięki temu rosną, zwiększają zyski, a właściciele… zostają właścicielami, a nie zamieniają się w operatorów supportu.

Takie doświadczenie zdobywa się tylko krwią i potem…

… Albo pracując bezpośrednio z tymi, którzy to przeszli i weszli na inny poziom. Analizując konkretne liczby i procesy - nie hipotetyczne, tylko TWOJE.

Właśnie po to tworzę zamkniętą przestrzeń dla operatorów e-commerce, gdzie popracujemy nad tym, co konkretnie blokuje skalę w Twojej firmie.

Miejsc jest tylko 10.

I bardzo bym chciał, żeby każde z tych 10 miejsc zajęły osoby, które:

  • Traktują swój biznes serio

  • Mają wysokie ambicje

  • Wiedzą, że wejście na wyższy poziom wymaga pracy na wielu płaszczyznach

  • Są gotowe do brutalnej prawdy i podejmowania przełomowych działań tu i teraz.

Jesteś taką osobą? To zwróć uwagę jeszcze na jedną rzecz:

To jest ostatni mail z linkiem do zapisów.

Zamykam listę w środę 26.03. Nie odkładaj swojej szansy na ostatnią chwilę.

🚀 Holistyczne podejście do e-commerce: Decyzje, rozwój i balans w biznesie

Powiem coś, co być może jest niepopularną opinią…

Nie żyję po to, by pracować. Nie jara mnie samo odhaczanie kolejnych celów czy realizacja kolejnych KPI.

Pracuję po to, by móc korzystać z życia.

Obecnie wypracowałem swój system, dzięki któremu poświęcam 3-4 godziny dziennie na deep work, a resztę czasu mogę przeznaczyć na sport, zadbać o swoje zdrowie, hobby, czy o relacje z bliskimi. Do tego 80% roku spędzam w jakimś ciepłym kraju 😉 

Mój dzisiejszy rozmówca również jest adeptem holistycznego podejścia do rozwoju - zarówno w biznesie, jak i w życiu. Co to znaczy w praktyce? ⤵️

Z Tomaszem Więchem, właścicielem firmy KAMAN, ekspertem i mentorem w zakresie marketingu i social mediów, dotknęliśmy wielu kwestii, które formują nas jak przedsiębiorców, ale i jak ludzi.

  • Jak utrzymywać efektywność, zmagając się z presją i długami?

  • Jak znaleźć równowagę między życiem prywatnym a zawodowym?

  • Jakie są najczęstsze kompleksy przedsiębiorców i jak z nimi walczyć?

Oprócz dyskusji filozoficznych nie zabraknie kalorycznej wiedzy i wskazówek, gotowych do wcielenia tu i teraz 🔥

Tomek podzielił się swoim doświadczeniem w zakresie zarządzania firmą, skutecznego i bezpiecznego delegowania, efektywnego skalowania i budowania strategii, która działa na szeroką perspektywę.

Jednym słowem - jak zwykle czeka Cię duża dawka wiedzy i inspiracji!

Podcast ma dwóch stałych partnerów strategicznych: Shoper, GetResponse. Patronem medialnym podcastu jest magazyn „E-commerce w Praktyce”.

Tylko moi czytelnicy z kodem: oskar, dostają aż 10% rabatu na całą ofertę https://sklep.marketerplus.pl/

Dzisiejsze polecenie

Książka: Slow Productivity, autor Cal Newport

Jeżeli bliska Ci jest filozofia moja, Tomasza Więcha, czy wielu innych przedsiębiorców, polubisz tę książkę. Od niej zaczęła się moja droga do wypracowania holistycznego systemu pracy, w którym nie ma miejsca na wypalenie. Czujesz, że wszechobecna kultura zapierdolu jest krzywdząca i zastanawiasz się, czy istnieje inny sposób na osiągnięcie sukcesu? Z doświadczenia mówię: istnieje. A z tej książki dowiesz się, jak go wdrożyć w swoim życiu.

P.S. A Ty? Jesteś gotowy na zmiany twojego e-commerce? Pomogę Ci na kilka sposobów:

#1: Czy chcesz w końcu rozwinąć swoją markę i osiągnąć  satysfakcjonujące przychody przy niskobudżetowych działaniach? Zajrzyj na moją stronę i umów się na konsultację.

#2: Mój kanał na YouTube śledzi coraz więcej osób. Seria podcastów “Z buta w marketing” to skarbnica cennych informacji. Tego nie powie ci żadna agencja! Subskrybuj i nie przegap najnowszych materiałów.

#3: Chcesz zdobyć darmową wiedzę? Zapisz się do mojego newslettera, który dociera już do ponad 5000 osób.

#4: Dołącz do mnie na Instagramie, gdzie regularnie dzielę się praktycznymi wskazówkami marketingowymi i strategiami budowania społeczności w e-commerce. Uruchomiłem tam nowy kanał nadawczy!

#5: Zapisz się do ekskluzywnego kanału nadawczego na WhatsApp. To zamknięta grupa, w której będę dzielił się biznesowymi tipami (nie znajdziesz ich nigdzie indziej).

Zrób prezent znajomemu i poleć newsletter do subskrypcji jeśli czujesz, że tworzę wartościowe treści. Link znajdziesz niżej!